Zajímavosti regionu

Vedle celé řady sportovních aktivit a tipů na výlet nabízí zdejší region mnoho dalších zajímavostí náležejících ke koloritu zdejší krajiny a lidí, kteří zde žijí. Již odedávna byl zdejší kraj spojen především s folklorem a tyto tradice si stále udržuje.

Využijte proto jedinečného kulturního zážitku a z klidného prostředí našeho hotelu v nádherné beskydské přírodě vyrazte na skok do víru těchto událostí a načerpejte nádhernou atmosféru regionálního folkloru a dalších pravidelně se opakujících akcí.

Gorolski Święto

gorolski

Již od roku 1948 se v Jablunkově v rámci mezinárodního Týdne beskydské kultury koná první víkend v srpnu oblíbená a hojně navštěvovaná regionální folklorní slavnost Gorolski Święto. V překladu též „Horalské slavnosti“ nebo „Goralské slavnosti“ nabízí jejich návštěvníkům v přírodním amfiteátru Městský les mezinárodní folklorní setkání s celou řadou doprovodných akcí. Mezi těmito akcemi jsou populární sportovní závody „O dzbanek mlyka“ a „O Kiyrpce Macieja“. Díky své atmosféře se tento festival stal známým nejen v České republice, Polsku a na Slovensku, ale i v celé řadě zemí Evropy. Zdejší festival má co nabídnout i mlsným jazýčkům. Ve více než dvaceti dřevěnicích můžete ochutnat zdejší speciality.

Festival na Pomezí

festival_na_pomezi

V sousední Dolní Lomné se pravidelně v červenci koná v překrásném amfiteátru Matice Slezské Festival na Pomezí, který nabízí jeho návštěvníkům k poslechu folkovou, country a bluegrassovou muziku. Hlavním mottem celé akce je: "Píseň a ptáci neznají hranice". Termín konání akce je vždy druhý víkend v červenci.

Slezské dny

slezke_dny

V září vždy druhý víkend můžete navštívit národopisné slavnosti Slezské dny, které se konají rovněž v areálu Matice Slezské v centru obce Dolní Lomná. Tento mezinárodní folklorní festival se v průběhu let stal hlavní kulturní akcí Matice slezské. Mezi účinkujícími se představují soubory ze Slezska, z Moravy a Čech, nechybí soubory národnostních menšin žijících na našem území a také soubory zahraniční. Zdejší festival probíhá současně na dvou pódiích - na krytém pódiu Křínov a na otevřeném pódiu Lomňanka. Součástí akce je bohatá nabídka dobrého jídla a pití v rámci tradičního slezského krmáše.

Jablunkovský jarmark

jarmark_jablunkov

Poměrně nedávnou tradicí města Jablunkov se stal Jablunkovský jarmark, který se koná počátkem července na svátek sv. Markéty. S touto událostí je spojena celá řada jarmarečních atrakcí, jako jsou ukázky starých řemesel, stánky s výrobky mistrů hrnčířů, řezbářů a mnoha dalšími předměty, tradiční hotová jídla, divadelní představení a bohatý doprovodný kulturní program. Závěr jarmarku vrcholí jarmareční nedělí, kdy se koná večerní koncert významných osobností naší hudební scény v přírodním amfiteátru Městský les.

Lomňanský jarmark

jarmark_lomna

Pozvánku si rovněž zaslouží tradiční akce v Dolní Lomné s trhem domácích zvířat a vystoupením lidových kapel a souborů.

Noc plná hvězd

noc

Pro nadšence rockového žánru nabízí region nejstarší moravský festival rockové hudby  "Noc plná hvězd", který se koná v nedalekém městě Třinec za účasti špičkových kapel zvučných jmen, jako např. německá power-metalová kapela GAMMA RAY. Festival se koná na konci měsíce června.

Bierfest v Nýdku

pivo_01

Pivní romantiku pod horami můžete zakusit i Vy, pakliže se rozhodnete navštívit tradiční pivní slavnost s názvem Bierfest, která se pravidelně koná na konci července na náměstí v Nýdku.

Hutnický den v Třinci

20070828_luvr_zelez

Na začátku měsíce května se v Třinci koná oblíbený hutnický den, který je doprovázen bohatým kulturním a sportovním programem.

Dragon´s Fist motorcycles weekend

img_2740

Pro vyznavače a milovníky rychlých kol se koná každý druhý srpnový víkend ve Vendryni v areálu Vápenka motorkářský sraz Dragon´s Fist motorcycles weekend, který dosáhl svého věhlasu nejen v regionu, ale i za hranicemi České republiky. Vedle "lehce" adrenalinových soutěží  pro odvážné muže a ženy na motorkách je pro návštěvníky připraven i koncert rockové hudby.

Pekoč Cup

imgp1561-1

Sraz traktorů domácí výroby nabízí návštěvníkům této akce zcela zaručeně originální podívanou. Originalita  spočívá v tom, že každý účastník Pekoč Cupu si traktor sestrojil sám doma nebo jej sestavil např. jeho dědeček a v rámci akce probíhá celá řada soutěží. Akce se koná na sjezdovce v Bukovci.  

 

(zdroj fotografií: jablunkovsko.cz, trinec.cz )